При специализирана полицейска операция, проведена днес в село Арчар, са проверени 112 лица, от тях 17 - криминален контингент, и 65 моторни превозни средства (МПС). Изградени са били три контролно-пропускателни пункта, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин.
Над 120 000 къса контрабандни цигари (6070 кутии), скрити в кухини на дивани в камион, откриха митническите служители на Граничния контролно-пропускателен пункт "Лесово", съобщиха от Агенция "Митници".
Товарната композиция е пристигнала от Турция на пункта на 18 ноември. Шофьорът, турски гражданин, декларирал, че превозва мебели за Франция през България. Котрабандните цигари са открити в кухини в облегалките на диваните след сканиране със специализирана рентгенова апаратура и последвала физическа проверка.
Тютюневите изделия са иззети и на водача на товарния автомобил е съставен акт за административно нарушение.
В периода януари - октомври тази година спряната контрабанда на цигари на ГКПП "Лесово" е с над 200 000 къса повече от задържаните цигари през цялата предходна 2023 г., обявиха преди дни от Агенция "Митници".
От направената справка за регистрираните трудови договори в Националната агенция за приходите (НАП) е установено, че към настоящия момент работещите на строителния обект в София, на който снощи стана инцидент и един човек загина, нямат регистрирани трудови договори. За това информираха от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ). Проверката на ведомството продължава в обект „Складово хале“.
По първоначална информация трима работещи, намиращи се на мобилна вишка, позиционирана непосредствено до зоната на разрушаване, са събаряли преградни тухлени стени. Вследствие на неспазена технологична последователност на дейността се компрометира устойчивостта на конструкцията, при което стената и трегерът рухват, обясниха от ГИТ. Те затискат мобилната вишка и намиращите се на нея работещи, които са пострадали тежко, поясниха оттам.
На м
Жена на 26 години ще търпи общо наказание от осем месеца лишаване от свобода за неизпълнение на полицейско разпореждане, шофиране след употреба на наркотици и с регистрационен номер, издаден на друго превозно средство. Това съобщиха от Районния съд в Стара Загора. Престъпленията са извършени в землището на града през април т.г., а изпълнението на наказанието е отложено за срок от три години. На осъдената е наложена и глоба в размер на 500 лева.
Пред съда обвиняемата е признала и за трите престъпления. На посочената дата на околовръстен път на Стара Загора тя е попречила на орган на властта да изпълни служебните си задължения, като не е спряла на вдигната стоп палка. Тя е управлявала автомобила след употреба на метамфетамин, установена с протокол за химическа експертиза.
За всяко едно от трите деяния жената е получила отделно наказание, а съдът е определил да
Жена е намушкана с нож в Бургас от приятеля й. Инцидентът е станал в следобедните часове вчера, съобщиха от Областната дирекция на МВР-Бургас.
Около 15:10 ч. е получено съобщение за инцидент в района на квартира на ул. "Демокрация" 86, при който след скандал 42-годишен бургазлия намушкал с нож в областта над дясната китка 42-годишна жена. Ранената жена е откарана в Университетската многопрофилна болница (УМБАЛ) за активно лечение в Бургас, където е подложена на хирургическа интервенция, поради констатираното срязване на артерия на дясната ръка.
Извършителят на деянието е задържан. Ножът, с който е нанесена раната на потърпевшата, е намерен и иззет. По случая е образувано досъдебно производство.
От Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас информираха, че жената е пристигнала там с дълбока рана до китката, тъканите са били срязани до костта, заедно с артер
Дискусия за изкуствения интелект и фалшивите новини ще се състои на 25 ноември в клуб „Журналист“, съобщават от Съюза на българските журналисти (СБЖ).
В рамките на събитието ще бъде представен проектът „AI4Debunk – как изкуственият интелект може да помогне срещу фалшивите новини“. От „Еuractiv -България“, които са организатори на дискусията, участват в „AI4Debunk“ - четиригодишен проект, финансиран от Horizon Europe, имащ за цел да разработи технически методи, основани на изкуствения интелект, подпомагащи читателя да различава фалшивите новини.
Проектът е в първата си година, като по време на дискусията ще бъдат обсъдени очакванията от него.
За констатирани нарушения полицаите са съставили осем акта по закона за движение по пътищата и закона за българските лични документи, както и 11 фиша. Пътните полицаи са тествали с технически средства за наличие на алкохол и/или наркотични вещества 33-ма водачи на МПС, връчили са два електронни фиша и са издали две заповеди за прилагане на принудителна административна мярка, се посочва в съобщението.
При проверки на два адреса в селото са установени дърва без контролна горска марка и без документи за произход. Задържани са двама местни жители. По същото време криминалисти са задържали видинчанин, извършил на кражба на велосипед в областния град. По случаите са образувани преписки.
В хода на акцията екипите са извършвали контролни проверки в населени места, квартали и махали, изведени като рискови в полицейския анализ. Служителите на реда са инспектирали превантивно търговски обекти в селата с цел предотвратяване и пресичане на схемата „контролирано гласуване срещу опрощаване на вересии за хранителни стоки“, уточниха от полицията.
От полицейската дирекция във Видин допълват, че операциите в областта, фокусирани върху търговията с гласове, ще продължат.
Таксиметровите шофьори в Плевен се присъединяват към националния протест, обявен за утре. Това съобщи Мария Попова, таксиметров шофьор и представител на Националния таксиметров синдикат с председател Красимир Цветков.
Нашите протести са свързани с рязкото увеличение на цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ от началото на октомври. Увеличението е от 200 до 1100%. До момента сме плащали „Гражданска отговорност“ в диапазона от 260 до 320 лв. От октомври месец застраховките започват от 800 до 4000 лв., посочи Попова.
По думите това означава допълнително натоварване на услугата, завишаване на тарифите, ще има и фалити на фирми, които няма да успеят да влязат в този ценови диапазон, ще има и влизане на таксиметровите автомобили в сивия сектор. Тя допълни, че освен тази застраховка всяка г
Кметът на София Васил Терзиев подписа Меморандум за устойчиво управление на Перловската река, който е резултат от проекта “Пулсът на Перловска река – съживяване на речните коридори на София”. Това съобщиха от Столична община на сайта си.
По думите на Терзиев Перловска река е много важна за града, затова има изключително голямо значение какво всеки един прави, за да опази едно от нещата, които ще предопределят дали този град има и какво бъдеще. "Има два феномена, с които трябва да се борим днес – засушаването и наводненията, които причиняват щети. Това е причината да гледаме на водния ресурс толкова сериозно“, заяви кметът Терзиев.
На 15 ноември са представени публично докладът и резултатите от проекта, картирането на реката, проведено през месец октомври 2024. Проучването е направено с финансовата подкрепа на Столичната община в рамките на П
Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан възглави празничното вечерно богослужение в храм “Св. Въведение Богородично” в Стара Загора. Това съобщиха от Старозагорската света митрополия.
Владиката благослови вярващите в църквата и им благопожела здраве и благоденствие. В края на светата служба свещеноиконом Стефан Чалъмов изнесе беседа, свързана с християнското семейство.
На утрешния празник Въведение Богородично в същия храм митрополит Киприан ще възглави архиерейската света литургия. След нея ще бъде представена и беседа за православната християнска младеж. От Църковното настоятелство приканват благочестивите християни да вземат молитвено участие и да съпреживеят духовната радост.
Както съобщихме, празнична архиерейска вечерня с петохлебие, с участието на Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил, беше отслужена тази
Прилагането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“ за „такса битови отпадъци“ ще стимулира намаляването им и ще оптимизира разходите на общините. Това заяви служебният заместник-министър на околната среда и водите Ренета Колева по време на церемонията за връчване на наградите „Екообщина 2024“. Конкурсът се организира от Посолството на Франция в България и Френския институт в България. Церемонията се състоя във Френския културен институт в София.
Зам.-министър Колева обясни, че за да бъдат подпомогнати общините да преминат към смяна на принципа за такса „битови отпадъци“, Министерството на околната среда и водите (МОСВ ) има договор за безвъзмездна финансова помощ с Национално сдружение на общините в Република България за стартирането и изпълнението на проекти в общините. Тя изрази надежда, че пилотните проекти на общините ще са д
Само 12% или 1787 броя от извършените процедури по асистирана репродукция през 2023 г. са били с донорски яйцеклетки. Всички процедури по асистирана репродукция през изминалата година са 14 566. Това сочат данните на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Информацията бе представена от изпълнителния директор на агенцията – Иванка Динева, време на Първа национална конференция за донорството на генетичен материал. Събитието се състоя в столичната болница "Света Екатерина“ и бе организирано от ИАМН, Факултета по обществено здраве (ФЗО) към Медицинския университет (МУ) – София и организация "Искам бебе".
През 2021 г. е са направени 1429 процедури с донорски яйцеклетки, а през 2022 г. – 1530 г. Статистиката показва, че в периода 2021-2023 г. има ръст при процедурите с донорски яйцеклетки, но броят на родените деца намалява. През 2021 г